محل تبلیغات شما

 

باتری اتمی یا باتری اسیدی ؟ عملکرد کدام برای خودرو بهتر است؟

باتری اتمی یا اسیدی؟ برای اینکه بتوانیم پاسخ بهتری به این سوال بدهیم، ابتدا بد نیست توضیحاتی را درباره باتری‌های اتمی و باتری‌های اسیدی ارائه کنیم. باتری‌ها به لحاظ ساختار با یکدیکر متفاوتند و به دو دسته کلی باتری‌های اسیدی و باتری‌های اتمی تقسیم می شوند‌. برخی مواقع برق ی در سیستم برقی خودرو باعث خالی شدن باطری خودرو می شود که ممکن است فکر کنید باتری ماشین خراب است .

باتری اتمی یا باتری اسیدی | باتری اسیدی

این دسته از باتری‌ها جزء باتری‌هایی به شمار می آیند که استفاده از آن ها در ادوار گذشته بیشتر از امروز، مشاهده می شد.

برای تشخیص این که باتری اتومبیل ما اسیدی است یا نه، می ‌توانیم در سطح این باتری، به دنبال شش عدد درب مجزا باشیم؛ در صورت مشاهده این تعداد درب که با گشودن آن‌ها، الکترولیت موجود در باتری مشخص می شود، می‌توانیم اطمینان دهیم که این باتری از نوع باتری‌های اسیدی است.

پیچ‌هایی روی هر یک از این درب‌ها تعبیه شده است که در بازه‌های زمانی مختلف باید آن‌ها را باز کنیم و به بررسی دقیق میزان اسید موجود در باتری بپردازیم که باید در حد واسط نقاط Min و Max قرار بگیرد و در صورتی که سطح اسید موجود در باتری، از نقطه Min کمتر شود، لازم است با افزودن آب مقطر به آن، میزان الکترولیت را به محدوده‌ای مناسب برسانیم.

شکل و شمایل باتری اسیدی در خودرو

باطری های اسیدی دارای اسید و مایع الکترولیت در ساختار خود هستند که باید در میان نقاط مینیمم و ماکزیمم قرار بگیرد تا باتری عملکرد مناسبی داشته باشد.

این باتری‌ها دارای چند صفحه سربی هستند و این صفحات به شکل لایه لایه در داخل محلولی از جنس سولفوریک اسید و آب، در کنار هم قرار گرفته‌اند. باتری‌های مزبور به گونه‌ای هستند که به مرور از سطح کارایی‌شان کاسته می‌شود و ضعف در استارت زدن ماشین نشانه بارزی از این است که عمر مفید باتری اسیدی رو به پایان است‌.

بیشتر بدانید علائم خرابی دلکو در خودروهای کاربراتوری

باتری اتمی یا باتری اسیدی | باتری اتمی

باتری‌های اتمی را ممکن است با نام‌هایی نظیر باتری‌های سیلد یا باتری‌های خشک نیز شناخته باشیم؛ البته اکثریت افراد معتقد هستند که نسبت دادن نام باتری خشک به یک باتری اتمی صحیح نیست.

گرچه این باور درباره باتری‌های اتمی وجود دارد که این باتری‌ها اسید یا الکترولیت ندارند، اما باید بگوییم که این باتری‌ها نیز دارای الکترولیت هستند، اما بر خلاف باتری‌های اسیدی ‌که به سبب ویژگی‌های خاصشان در صورت کم شدن مقدار الکترولیت، نیاز به مراقبت و افزودن آب مقطر دارند، صفحاتی که در داخل باتری‌های اتمی به کار رفته‌اند، نیاز آن‌ها را به استفاده از آب مقطر از بین می‌برند و در نتیجه، این باتری‌های اتمی نیازی به نگهداری و مراقبت کمتری دارند.

شارژ باطری ماشین چگونه انجام می‌شود؟

پس باتری‌های اتمی نیز دارای اسید هستند اما نوع صفحات به کار رفته در این باتری‌ها، اجازه کسر شدن اسید را نمی‌دهد.

باتری های اتمی دارای مایع الکترولیت است

باتری های اتمی نیز دارای مایع الکترولیت هستند، اما صفحات آن ها عملکرد متفاوتی داشته و نیازی به چک کردن میزان مایع الکترولیت نخواهد بود.

باید بدانیم که نوعی از باتری اتمی هم وجود دارد که در ساز و کار آن، اسید مشاهده نمی‌شود، اما این باتری‌ها به سبب کارایی‌شان از قیمت بسیار بالایی برخوردارند و تولید کنندگان داخلی ما، به تولید و تهیه آن نمی‌پردازند و در نتیجه این باتری‌ها به بازار عرضه نمی‌شوند.

جالب است بدانید که مدت زمان عمر و کارایی این باتری‌ها، حتی به مرز ۷ سال هم رسیده است. عدم کاهش عمر مفید باتری اتمی خودرو را می‌توانیم با عدم شارژ کردن آن‌ها به صورت مقطعی و با استفاده از آن ها به صورت فصلی، تضمین کنیم.

باتری اتمی خودرو ممکن است از ترکیب کلسیم- سیلور و یا کلسیم- کلسیم بهره ببرد که ترکیب کلسیم- کلسیم، از مرغوبیت بالاتری برخوردار است و برای سفر کردن به نواحی سرد کاربرد دارد و متقابلا، استفاده از آن در مسافرت‌هایی که به سمت نواحی گرم داریم، توصیه‌نمی شود‌.

تفاوت باتری اتمی و باتری اسیدی

باتری اتمی یا باتری اسیدی را باید برتر بدانیم؟ پاسخ این سوال در ادامه آورده شده است:

جنس صفحه‌های به کار رفته در باتری اتمی ماشین بر خلاف باتری اسیدی طوری است که نیاز به نگهداری ندارد و لازم نیست به آن آب مقطر بیفزاییم. (پس تفاوت در جنس و نوع صفحات این باتری‌ها است.)

باطری ماشین اتمی بر خلاف نوع اسیدی آن، از درب‌های مختلف تشکیل نشده که باعث دسترسی ما به اسید خودرو شود و این قطعه باتری تنها یک درپوش دارد.

باتری‌های اتمی با توجه به کیفیت و کارایی خود، از قیمت بالاتری نسبت به باتری‌های اسیدی برخوردارند و برای خرید آن ها باید مبلغ بیشتری بپزدازیم.

از کار افتادن و غیر فعال شدن باتری‌های اتمی بر خلاف باتری‌های اسیدی به شکل ناگهانی و غیر مترقبه اتفاق می‌افتد. (باتری‌های اسیدی به مرور نشانه‌هایی در مورد از کار افتادگی و ضعف را نمودار می‌کنند.)

تفاوت باتری اتمی و باتری اسیدی

باتری خودرو اتمی به یکباره از کار می افتد، در حالی که باتری اسیدی به مرور از کار افتاده و با بررسی های دوره ای می توان از نزدیک شدن پایان عمر آن مطلع شد.

چون باتری‌های اتمی دارای یک درپوش تشکیل هستند، لذا با مشکلاتی نظیر خارج شدن اسید از داخل باتری و آلوده‌سازی فضا مواجه نیستند؛ بر خلاف باتری‌های اسیدی که دارای شش درب مجزا هستند و امکان ریزش اسید از داخل آن‌ها و در نتیجه کثیف شدن محیط زیاد است‌.

عمر مفید باتری های اتمی و مدت زمانی که می‌توان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد، بسیار بیشتر از باتری‌های اسیدی است.

باتری‌های اتمی یا همان باتریهای سیلد را بر خلاف باتری‌های اسیدی، در صورت دشارژ شدن می‌توان با طی کردن روند ساده‌تری شارژ نمود و مجددا از آن‌ها استفاده کرد.

باتری‌های اتمی به سبب ویژگی‌هایشان، توان استارت ماشین را افزایش می‌دهند. در حقیقت میزان قدرتی که اتوموبیل برای استارت زدن از باتری اتمی دریافت می‌کند، نسبت به باتری اسیدی بیشتر است.

باتری‌های اتمی بر خلاف باتری‌های اسیدی، پس از خریداری نیازی به شارژ کردن ندارند.

مقاومت و قدرت باتری‌های اتمی در برابر شارژ شدن بیش از حالت عادی، زیاد است.

باتری‌های اتمی همچنین قادر هستند به کنترل ذخیره شارژ بپردازند و کمتر شارژ خالی کنند. در ارتباط با این موضوع طریقه شارژ باطری ماشین در خانه را مطالعه کنید .

 


Good Days on the Way باتری ,اتمی ,باتری‌های ,اسیدی ,• ,اسید ,باتری اتمی ,باتری‌های اتمی ,باتری اسیدی ,باتری‌های اسیدی ,بر خلاف ,خلاف باتری‌های اسیدی ,خلاف باتری‌های اسیدی، ,شارژ باطری ماشین ,باتری اسیدی باتریمنبع

نحوه جدا کردن باتری از ماشین

خودروی برقی

باتری لیتیوم یونی

باتری خورشیدی

روش صحیح باتری به باتری کردن خودرو

بررسی مشکلات برق خودرو

عمر باتری های خودرو برقی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
فروش ویژه مواد شیمیایی سی گل نگاه به زیبایی Examquestions صفحه ای که شما به خیلی از سوالاتتون خواهید رسید خرید و فروش اینترنتی انواع پارکت چگونه یک زندگي شادي را آغاز كنيم معرفی اپلیکیشن های جدید کافه ترفند بهترین برنامه های روز دنیارا در مگا برنامه مشاهده ودانلود کنید